As someone who has diet that consists of Doritos and Peanut Butter cups, I am not one who usually grabs for an apple as a snack...except at this time of the year. For me, October is Honeycrisp apple month! I'm addicted to this expensive habit. Yes, Honeycrisp apples cost a lot, more than golden delicious, granny smith, golden delicious and all other types of apples. I've paid anywhere from $2.99-$3.99 a pound

Honeycrisps seem to inspire a craving for me that borders on obsession for it's sweet taste and distinct juiciness and snap!

Blame supply and demand! Esquire magazine reports that David Bradford, the man who created Honeycrisps 20 years ago said:

The cost of Honeycrisps today is essentially a straight-up supply and demand story. After almost two decades of slow, steady growth, interest in Honeycrisps has skyrocketed in the past few years as consumers began to discover the apple in droves. But production can't just turn on the dime. From the time an apple tree is planted, it takes at least five to six years for it to produce fruit in commercial quantities. As demand has peaked in recent years, supply has lagged behind, sending prices up.

 

 

If you love honeycrisp apples, tell me where you get yours and the lowest price you have paid per pound